Hornnocker

Alt om bygging av buer

Moderator: GreenMan

Svar
Brukeravatar
arco
Bueskytter
Innlegg: 73
Registrert: 11 jun 2008, 15:31
Sted: Kristiansand

Hornnocker

Legg inn av arco »

Hei.. Et rart spørsmål sikkert, men lurer litt på hornnocker på buen. Skjønner jo at funksjonen er å forsterke tuppen, men blir tuppen så sterk at man kan bruke fastflightstrenger? Har et bøffelhorn liggende som vurderer å enten mekke et knivskaft eller forme til noen hornnocker. Dessuten gar jeg en askeplankebue som følger strengen en del. Eller den er fortsatt en del bøyd etter at strengen er tatt av. Ser at pilene går litt sent. Er dette pga at emnet ikke er helt tørt? Vil hornnocker og fastflightstrenger ha noen effekt med en slik bue. Trodde emnet var tørt jo :(
If the point is sharp, and the arrow is swift, it can pierce through the dust no matter how thick.

Bob Dylan
jamar
Mester
Innlegg: 204
Registrert: 04 mar 2008, 21:03
Sted: Tromsø

Re: Hornnocker

Legg inn av jamar »

For å sitere fra Klåpbakkens hjemmesider (tradbow.no):
"Vær oppmerksom på at fast-flight kun kan brukes på de buene som er spesielt laget for denne typen streng."
Tror jeg ville anbefalt ordinær dacron-streng. Sikkert noen her på forumet som kan redegjøre for hva slags tilpasning som må til for at en bue skal være egnet for montering av fast-flight.
mvh jamar
jamar
Mester
Innlegg: 204
Registrert: 04 mar 2008, 21:03
Sted: Tromsø

Re: Hornnocker

Legg inn av jamar »

Heisann. Et lite søk ga en pekepinn.
En fyr ved navn Shaun på TradGang.com ga nedenstående forklaring til en som spurte om det samme som deg:

"Low stretch materials like Fast Flite, TS-1, and others can split the limbs of bows from the string knocks down either from the no give shock or from a sawing action of the string material. Tip overlays of glass, bone, antler, horn, etc will protect the limbs.
Function, 3-5 fps faster arrow, sometimes less hand shock and quieter - sometimes not. You can go all the way down to a 6 or 8 strand string of these materials because they are much stronger than B-50 but and pick up even more speed. But "piano wire" size strings and high speed arrows come with trade offs."

Så det ser ut som det bare er å prøve når du har fått horn-nockene på. OBS! På egen risiko. Jeg vil ikke ha en utskjelling på forumet hvis du knekker buen.
Lykke til!
mvh jamar
Brukeravatar
Kviljo
Master bowyer
Innlegg: 3657
Registrert: 09 jan 2006, 01:15
Bosted: Lista
Kontakt:

Re: Hornnocker

Legg inn av Kviljo »

Støtter den. Så lenge selve tuppene takler det har jeg ikke hatt problemer med fastflight og trebuer. På lengre sikt er det nok bedre med dacron, men det er moro med litt fart også ;) Lin har omtrent samme elastisitet som fastflight, men dacron er mer strikk-aktig.
- Ivar Malde
mob: 991 55 405

Kviljo Buemakeri
Brukeravatar
Are
kaptein
Innlegg: 2403
Registrert: 09 jan 2006, 23:18
Bosted: Kragero
Sted: Kragerø
Kontakt:

Re: Hornnocker

Legg inn av Are »

FF vs andre materialer:
FF er svært lite elastisk og svært sterkt. Å lage en tjukk streng i FF er bortkastet. Fordelen med FF er at du kan lage strengen latterlig tynn og dermed spare noen gram streng. Vanligvis er det lettere å spare inn de grammene på pila noe som også er mer effektivt. Hvis du derimot har tyna pila til det letteste og fremdeles ønsker mer fart er FF en løsning. Alternativt kan FF være en fordel på ekstremt kraftige buer der vanlige strengmaterialer ville gitt en latterlig tjukk streng for å være tilfredsstillende. Bruker du tynne FF-strenger vil det være en ekstra påkjenning ved nokken og på fingerne.- Anbefaler derfor ekstra beskyttelse begge steder :)

Bue som følger strengen.
Det kan være mange grunner til det. Fuktig treverk som du skriver er én løsning. Andre løsninger kan være: feil/usunn design (for kort/smal) i forhold til treverket som er brukt, for mye påkjenning på buen under buemakingen, buen holdes spent for lenge, buen har vært oppstrenget for lenge eller buen har vært trukket for langt.
Hirðmaðr skal oc æiga ... hanðboga með þrim tylftum broðða.” Hirdskråen
Moen
Mester
Innlegg: 1372
Registrert: 29 mar 2008, 14:47
Bosted: Tangen
Sted: Tangen
Kontakt:

Re: Hornnocker

Legg inn av Moen »

Lin har omtrent samme elastisitet som fastflight, men dacron er mer strikk-aktig.
Og jeg som ikke turte å spørre om det, fordi jeg syntes at spørsmålet var teit. :lol: Mine første strenger laget jeg av lin, og ble litt skuffet da jeg prøvde min første streng av B-50... Den virker noe "strikkaktig" i forhold til lin, ja.. Meeeen, fine farger på dacron, da :wink:
Svar