Var jo imponerende jobbing da! Både med buer og bu
Må være godt med litt plass! Og lykke til med buekurs.
Trist med senebuen din. Hvis treet sprakk under senelaget så ville jeg mistenke to årsaker.
1 At det var en svakhet i treet
2 At du brukte trelim. Eller begge. Hudlim har den egenskapen at det er det samme stoffet som senene, og derfor forbinder seg med dem på en annen måte.
(Du kan lage hudlim av sener. Dvs da heter det vel senelim....)
Tror ikke det er lurt å lage buen kortere i første omgang. Heller lengere. En kortere bue vil bli enda mer stressa, en lengere bue mindre. Syns ikke buen din ser ut til å ha så mye refleks ut fra håndtaket på bildet.
Ang. lønneemner så lager en jo hornbuer med å dampe bøye til form sånn at ytre årring blir buken på buen, dvs du bøyer sånn at ytre årring tar stresset når du bøyer.
De som er mest avanserte lar buken på trekjernen være konveks, og former hornet konkavt. Da bør kanskje ikke stokken være for rund.
Selv har jeg laget mine buer med nesten flat buk i kjernen og flate horn. Det er også en vanlig måte å gjøre det på. Om du da avkroner kjernen
litt mer etter bøying før du limer tror jeg nok kan gå.
(men se sig-linje

)
Gevir er ikke horn. Mulig noen indianerbuer er blitt lagd med det, men ikke sikker. Bowman? Har du lange og rette nok gevir til en bue?
Hudlim:
http://www.kremer-pigmente.com/en/mediu ... s-04..html
http://nidaros-handel.dk/naturlig-lim-44 Har kjøpt bokbinderlimet. Det virker veldig sterkt, men har ganske kort tid til det gelatinerer. Mulig det som heter stærk hudlim er greiere. Ikke prøvd.
http://nidaros-handel.dk/images/pub/Tek ... rmlime.pdf
Generelt, gå etter hudlim, ikke benlim eller hareskinnlim